položek
s DPH
  • Zobrazit

O kobercích - složení

Vlněný koberec ...nebo umělý?
dlouhá životnost
stálobarevnost vláken
pružnost vláken
tvarová paměť vláken
je to obnovitelná surovina
vyšší cena
vhodné pro alergiky
větší výběr barev
nižší váha
většinou jsou recyklovatelné
  nižší cena

VLNA (zkratka WO nebo WV - střižní vlna) - příroda vytvořila unikátní materiál jehož vlastností vytříbené tisicíletí evoluce jsou využívané při výrobě koberců po celém světě. Mezi ně patří zvlášť mrazuvzdornost, odpuzení vlhkosti, pružnost, vzduchopropustnost, pevnost ale zároveň odolnost. A zatím žádný ze syntetických materiálu se vlně nepodobá, jedině může mít jednu nebo několik vylepšených vlastnosti...
  • Anglická vlna - odlišuje se hrubší strukturou, což nepředpokládá ale nižší kvalitu ale specifické vlastnosti, zvlášť vhodné pro výrobu koberců tvídových obleků.
  • Asijská vlna - u orientálních ručně tkaných koberců se oceňuje jednak specifické vlastnosti vlny asijských druhů ovcí ale hlavně pečlivá práce a konečná úprava koberce, který prochází ještě několika postupy poté co je setkán.
  • Novozélandská vlna - mnoha odborníky je považovaná za nejkvalitnější surovinu pro výrobu vlněných koberců. Podnebí Nového Zélandu působí zvlášť příznivé na růst vegetaci a následně na kvalitu vlny místních oveček. Přece kvalita jejich vlny je závislá na kvalitě jejich stravy. Navíc novozélandská tradice pokračuje slavnou historii britských chovatelů ovcí a zpracovatelů vlny, jenomže za mnohem příznivějších klimatických podmínek.

POLYPROPYLEN
(PP) - syntetický materiál který je výsledkem zpracování umělých plastových granulí. Polypropylenové vlákno je jedním z nejpoužívanějších ve výrobě koberců kvůli příjemnému pocitu, na omak podobajícímu se přírodní vlně. Je o něco levnější než polyamidová vlákna a má vynikající odolnost proti zašpinění. Barevné polypropylenové koberce jsou odolné proti vyblednutí a do určité míry nebojí si ani bělidel. Nicméně, barevná škála je menší než např. polyamid. Má průměrnou tvarovou paměť proto se doporučuje omezit působení hran nábytku pomoci speciálních podložek a nevláčet těžší předměty po povrchu koberce aby se zamezilo drcení vláken.

Pomoci různých technologií zpracování polypropylenová vlákna mohou být:
  • BCF - základní zpracování metodou vytlačování polypropylenových kabílků. Materiál samotný vzhledově připomíná vatu. Koberce z BCF se vyznačují nejnižší hustotou vlasu a nejslabšími vlastnostmi. Často je označován jako 100% polypropylen.
  • Heat-set - tepelně upravený polypropylenový kabílek který má výrazně vyšší pevnost než BCF a má i předpoklady pro uplatnění mnohem širší barevné škály. Koberce z heat-setu se vzhledově i hmotně velice podobají vlněným a mají docela solidní tepelné a izolační parametry.  I když nejsou tak stálobarevné pružné jako ty z přírodní vlny, oproti ním mají ale obrovskou cenovou výhodu. Hustota těchto koberců muže být od několika desítek tisíc bodů na m2 až po milion bodů a více.
  • Frizé - heat-set vlákna chaotický kroucené do vlnité podoby čímž vzniká silnější vlákno a povrch koberce je mnohem odolnější proti opotřebení a mechanickým vlivům. Navíc je tento meteriál velmi příjemný na dotek.
POLYAMID (PA) - Polyamidové vlákno je známo ještě pod názvem nylon. Je to jeden z nejodolnějších materiálů pro koberce, s dlouhou životností a výbornou tvarovou pamětí (vlas se neláme delším působením těžších kusů nábytku). Kvůli odolnosti proti zašpinění a také kvůli snadné údržbě a bezproblémovému odstranění složitějších skvrn, je polyamid častým vítězem zákaznických preferenci. Když zmíníme, že je to navíc "ekologicky odpovědný" - snadno recyklovatelný materiál, stává se jasným favoritem i přes svoji relativně vyšší cenu.

SHAGGY - není to materiál ale vzhled povrchu koberce, což v překladu z angličtiny znamená "chlupatý" (ang. - shag). Přesto, že se většinou shaggy koberce vyrábějí ze syntetických materiálů najdete je i ve vlněném provedení.
 
*WOOLMARK - odpovídá českému označení "střižní vlna".  Výrobek může být označen ikonou Woolmark pouze tehdy, pokud je složen výhradně z vláken, která nebyla dříve součástí hotového výrobku, nebyla vystavena žádnému spřádacímu nebo zplsťovacímu procesu než takovému, který je vyžadován při výrobě tohoto výrobku, a která nebyla poškozena zpracováním nebo používáním.
 
Autor na Google+: Vladislav Silvestru

KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Detaily obrázků a barvy zobrazených koberců se mohou na různých obrazovkách mírně lišit od barev skutečných a to podle jednotlivých nastavení nebo druhů obrazovek!!!

Carpeta - prodej koberců, běhounů, podlah a PVC Praha 8.
PROVOZOVATEL:
PADME s.r.o.
ul. Jankovcova1587/8, 17000 Praha 7
ICO:  28503775, DIC: CZ 28503775

E-mail: info@koberce-carpeta.cz


JavaScript musí být povolen